V Japonsku představí nejrychlejší vlak na světě. Trumfne i celou cestu letadlem

[HN- Adéla Očenášková] V rámci letních olympijských her v roce 2020 se Japonsko chystá představit nový vysokorychlostní vlak typu maglev. Stroj "letící" nad kolejemi bude pro některé japonské cestující do budoucna dokonce výhodnější než letadlo.

V Japonsku představí nejrychlejší vlak na světě. Trumfne i celou cestu letadlem
  • Japonsko chce světu důrazně připomenout, kde se rodí ty nejrychlejší vlaky. 
  • Během letní olympiády v roce 2020 představí nový vysokorychlostní vlak typu maglev, který zvládne absolvovat trasu Tokio-Nagoja rychleji než běžné letadlo - pokud člověk započítá i cestu na letiště.
  • Technologii magnetické levitace, na které vlaky typu maglev fungují, se Japonsko chystá prodat také Spojeným státům.

V rámci letních olympijských her v roce 2020 se Japonsko chystá představit nový vysokorychlostní vlak typu maglev. Stroj "letící" nad kolejemi bude pro některé japonské cestující do budoucna dokonce výhodnější než letadlo. Celkem 286 kilometrů dlouhou trasu Tokio–Nagoja, na níž by měl být od roku 2027 nasazen, totiž zvládne za 40 minut. Pokud k cestě připočítáme i čas potřebný k tomu, aby se člověk dostal na letiště, bude doprava po železnici rychlejší než ta letecká.

Vlak funguje na principu magnetické levitace (z toho zkratka maglev), kdy se stroj vznáší nad kolejemi a díky elektromagnetům je poháněn vpřed. Souprava s šestnácti vagony pojme až tisíc pasažérů a v budoucnosti by měla stavět také v Osace.

Maglev se stal nejrychlejším vlakem na světě poté, co minulý rok během jedné z testovacích jízd ujel 603 kilometrů za hodinu. Testovací jízdy, kterých se mohl zúčastnit kdokoliv, zatím sklidily pozitivní ohlasy.


Jak pro CNN sdělil manažer ze středojaponské železniční společnosti Tomoaki Seki, společnost testovala technologii od roku 1997. Vývoj metody trval tak dlouho hlavně kvůli bezpečnostním normám. "Jsou tu tací, kteří chtěli vlak maglev co nejdříve, ale ta výstavba prostě zabere čas," dodal Seki.


Obecně si japonské železnice vedou z bezpečnostního hlediska nadmíru dobře. V uplynulých šedesáti letech při nehodách vysokorychlostních vlaků nedošlo k jedinému případu vážného zranění nebo úmrtí.

Zneužití olympiády.


Japonsko si uvedení nového superstroje perfektně načasovalo. Není to přitom poprvé, kdy takto olympiádu "využilo". Podobně tomu bylo už v roce 1964, kdy při letních hrách v Tokiu představilo první vysokorychlostní trať na světě Šinkansen. Asijská země, ekonomicky zdevastovaná po druhé světové válce, chtěla tehdy zejména západním mocnostem dokázat, že v oboru strojírenství platí za jasnou špičku. Svět si toho všiml a s odezvou dlouho nečekal.


Francie v sedmdesátých letech vyrukovala s vysokorychlostními vlaky TGV a Německo pak v roce 1985 s Intercity-Express (ICE).

Vlaky maglev mají odstartovat novou éru japonského inženýrství. To by pomohlo i zdejší ekonomice. Podle Sekiho chce země technologii magnetické levitace prodat Spojeným státům.

"Japonský premiér Šinzó Abe je velkým fanouškem tohoto projektu. Navrhuje vystavět trasu z Bostonu do New Yorku, stejně rychlou jako mezi Tokiem a Nagojí," upřesnil Seki


Japonský maglev už jezdí také v Číně v Šanghaji a v Čchang-ša a v Inčchonu v Jižní Koreji. Zatím ale nedosahuje takové rychlosti.
Related articles

Technology | Other

AI Pioneers: 14 Companies to Watch

GEN PAD WORLD

14.9.2018

[technative.io]Around the world, companies focused on artificial intelligence are generating buzz. Although established companies are investing heavily into AI, many fairly new organisations are securing funding and focusing on products that could be truly revolutionary. Here are some companies to keep an eye on. Mais informação

Technology | Other

How does a city get to be 'smart'? This is how Tel Aviv did it

GEN PAD WORLD

21.4.2018

[April 20, 2018 by Christine Steinmetz, The Conversation] Smart cities, digital cities, virtual cities, connected cities. Are these just trendy buzzwords? Perhaps. But these types of cities are supported by infrastructure that is more than bricks and mortar. Mais informação

Technology

The world's Robotic Kitchen.

GEN PAD WORLD

29.3.2018

The world's Robotic Kitchen by Moley. The Future is Served. Thanks to the motion-capture system the robotic kitchen can now precisely replicate the actions of a master chef thereby creating a variety of delicious dishes, cooked to world-class standards, for the domestic kitchen and for other preparation areas. Mais informação

Dashboard

4.11.2018

V Japonsku představí nejrychlejší vlak na světě. Trumfne i celou cestu letadlem

[HN- Adéla Očenášková] V rámci letních olympijských her v roce 2020 se Japonsko chystá představit nový vysokorychlostní vlak typu maglev. Stroj "letící" nad kolejemi bude pro některé japonské cestující do budoucna dokonce výhodnější než letadlo.

Mais informação

14.9.2018

AI Pioneers: 14 Companies to Watch

[technative.io]Around the world, companies focused on artificial intelligence are generating buzz. Although established companies are investing heavily into AI, many fairly new organisations are securing funding and focusing on products that could be truly revolutionary. Here are some companies to keep an eye on.

Mais informação

14.9.2018

Wise planning is key, Liu Thai Ker tells Beijing forum

[Goh Sui Noi China Bureau Chief In Beijing] Smart technology cannot replace wise planning in building a city, Singapore's former master planner, Mr Liu Thai Ker has said. Many young planners put blind faith in technology, thinking that knowledge of technology is enough to plan a city well, and this is the reason why urban environments do not do well, he said yesterday at a forum in Beijing.

Mais informação

21.4.2018

How does a city get to be 'smart'? This is how Tel Aviv did it

[April 20, 2018 by Christine Steinmetz, The Conversation] Smart cities, digital cities, virtual cities, connected cities. Are these just trendy buzzwords? Perhaps. But these types of cities are supported by infrastructure that is more than bricks and mortar.

Mais informação

Synopcity

Novo envio

Reenviar email de verificação ( entrega do email pode demorar até 30 minutos)

Outro email     (optional)

Insira o seu outro email onde podemos enviar-lhe a verificação do seu perfil. Se você não receber o e-mail, por favor, verifique também a pasta de SPAM ou entre em contato com o nosso suporte técnico.