SIC Středočeské Inovační Centrum

Organization/Group Member | Tschechische Republik

Unikátní navigační systém najde řidičům v Písku místo na zaparkování. Fungovat začne od ledna

Na lepší parkování se už brzy mohou těšit řidiči v Písku. Od nového roku by měl ve městě začít fungovat unikátní navigační systém, který řidiče spolehlivě zavede na volné parkovací místo. Ten se v těchto týdnech testuje.

Unikátní navigační systém najde řidičům v Písku místo na zaparkování. Fungovat začne od ledna

Řidiče v Písku trápí dlouhá léta nedostatek parkovacích míst. "Na první pohled je jasné, že největší problém s parkováním je přímo v centru města. Rozhodli jsme se proto pro řešení kombinující systém digitálních panelů pro navigaci na záchytná parkoviště se systémem, který nabízí volná parkovací místa přímo v ulicích města prostřednictvím mobilní aplikace," říká Josef Knot, místostarosta Písku a vicehejtman Jihočeského kraje. 
Aplikace eParkomat přináší do Písku jako prvního města v České republice technologii, která je díky sledování mobilních zařízení schopná zjistit způsob, jakým lidé po dané oblasti cestují. "Následně umělá inteligence dokáže s vysokou přesností předpovědět obsazenost parkovacích míst v ulicích. Občané se ale samozřejmě nemusí bát o své soukromí. Data jsou dodávána od operátora tak, aby nebylo nikdy možné dohledat konkrétní osobu," říká spolumajitel firmy City Smart Parking Pavel Vrba. 


Informace o tom, kde jsou volná parkovací místa, se budou k řidičům dostávat několika způsoby. "Jedním z řešení je aplikace pro chytrý mobilní telefon. Ta bude volně dostupná pro Android a Apple. Pro ty, kteří chytrý telefon nepoužívají, bude k dispozici webová stránka, na které se dozvědí, kde a za jakých podmínek je v současné chvíli v Písku možné zaparkovat," vysvětluje garant oblasti informačních technologií Smart Písek Miloš Prokýšek. 


"V první fázi bude do tohoto systému zapojeno širší centrum našeho města. Pokud budou řidiči spokojeni, rozšíří se tento unikátní systém na celé území Písku," dodává místostarosta Josef Knot. 
Město nyní také představilo první místo, kde byly v minulých dnech instalovány naváděcí tabule a dobíjecí stanice, které jsou součástí komplexního řešení parkování. Jedná se o Parkoviště P1 v ulici Na Výstavišti. Zkušební provoz by měl fungovat přibližně tři měsíce. 


Parkoviště P1 je vybaveno unikátním detekčním systémem, který dokáže vyhodnotit změny magnetického pole země a tím i přítomnost a případný pohyb vozidel. „Hlavním prvkem detekčního systému je speciální kabel, který umožňuje rozpoznat jednotlivá vozidla, ať už parkující, nebo projíždějící. Dokáže případně zaznamenat i jejich rychlost a tyto informace pak předává do navigačního systému,“ uvedl Zdeněk Žídek, generální ředitel společnosti Omexom, která tuto technologii dodává s tím, že zajímavostí je i fakt, že tento kabel nespotřebovává téměř žádnou energii. 


Dlouhodobým partnerem města Písek v projektu Smart City je i energetická společnost E.ON. "U parkoviště P1 jsme umístili rychlodobíjecí stanici pro elektromobily schopnou rychle nabíjet dvě vozidla," řekl Lukáš Svoboda, vedoucí oblastního managementu energetické společnosti E.ON. Dodal, že nechybí ani konektor pro pomalé nabíjení. 


Nové parkoviště P1 budou moci řidiči využít již v průběhu listopadu.


Zdroj: http://www.mesto-pisek.cz/unik...


Related articles

Technology | Other

Geoportál – cesta k úspešnému rozvoji obcí a měst ve Středočeském kraji

SIC Středočeské Inovační Centrum

30.11.2017

28. listopadu proběhla na SIC další přednáška ze série Úterků na SIC, pravidelných diskuzních akcí určených zástupcům vědecko-výzkumných i akademických institucí, firem, státní správy, studentům i široké veřejnosti. Tématem bylo představení a diskuze o využití jednoho z efektivních nástrojů k rozvoji obcí a měst v regionu – Geografickém informačním systému (GIS). Mehr Information

Technology | Other

Inovační platforma pro oblast Smart Cities – BIG DATA

SIC Středočeské Inovační Centrum

27.11.2017

Šesté setkání Inovační platformy pro oblast Smart Cities/ Chytrý venkov, na téma Big a Open data. Mehr Information

Other

Úterý na SIC – Prezentace možností Geoportálu aneb data pro život ve Středočeském kraji

SIC Středočeské Inovační Centrum

27.11.2017

Efektivní nástroje k rozvoji obcí a měst v regionu - Geografického informačního systému (GIS). Mehr Information

Dashboard

3.10.2017

Středočeské inovační centrum

Středočeské inovační centrum podporuje výzkum, vývoj a inovace na území Středočeského kraje.

Mehr Information

20.9.2017

Rychlý internet pro Středočeský kraj

Jak přivést vysokorychlostní internet i do té nejmenší obce? Je to výzva! Neodvážit se je osudné.

Mehr Information

12.9.2017

Inspirace Brnem

Brno sestavilo návrh vize města 2050 a s pomocí hlasování občanů stanoví, které hodnoty jsou prioritní a na jakou oblast se zaměří více.

Mehr Information

9.8.2017

SAVE THE DATE! Konference Rychlý internet pro Středočeský kraj

SIC pořádá konferenci Rychlý internet pro Středočeský kraj

Mehr Information

Synopcity

Erneut zuschicken

Erneute Zusendung der Bestätigungs-E-Mail (die Zustellung der E-Mail kann bis zu 30 Minuten dauern)

Andere E-Mail-Adresse     (optional)

Geben Sie eine andere E-Mail-Adresse ein, an die wir die Bestätigung Ihres Profils schicken können. Falls Sie keine E-Mail erhalten sollten, überprüfen Sie bitte auch Ihren SPAM-Eingang. Gegebenenfalls wenden Sie sich bitte an unsere Hilfe - technischer Support.