Operátor ICT

Organization/Group Member | Czech Republic

Praha hrou: Návštěvu pražské metropole zpříjemní turistická aplikace

Nově spuštěná turistická aplikace Prague Visitor Guide seznámí návštěvníky hlavního města s nejzajímavějšími místy v metropoli a doporučí jim zábavné výletní okruhy po centru i mimo něj. Na aplikaci naváže v příštím roce další významný projekt určený návštěvníkům Prahy, a to turistická karta, která bude představovat první ucelenou službu pro turisty s řadou výhod.

Praha je 20. nejnavštěvovanější město na světě. A počet turistů, kteří zavítají do hlavního města, každým rokem stoupá. V roce 2016 se v metropoli ubytovalo přes rekordních sedm milionů lidí. Podle odhadů loňský rekord letos Praha překoná.


Jsem velmi ráda, že Praha bude moci konečně nabídnout turistům komplexní informační službu, a to v digitální formě. Začínáme turistickou aplikací, ale projekt se bude v příštím roce podstatně rozvíjet a v konečné fázi budeme návštěvníkům Prahy nabízet první ucelenou turistickou kartu, která jim poskytne řadu výhod při pobytu v metropoli. Navíc zvažujeme, že bychom s digitálními technologiemi dále pracovali a využili je jako atraktivní způsob prezentace kulturního dědictví Prahy. Pohráváme si třeba s myšlenkou využít virtuální realitu v některých městských institucích, jako jsou galerie nebo muzea,“ komentovala spuštění nových služeb pro turisty primátorka Adriana Krnáčová.


Turistickou aplikaci připravil Operátor ICT, městská společnost zastřešující koncept Smart Cities. Aplikace je unikátní zejména z toho pohledu, že jako jediná nabízí zábavnou formou tematické trasy po celé Praze.


Aplikace bude turisty motivovat i k navštívení zajímavých míst mimo historické centrum Prahy pomocí geolokačních her. Bude tedy plnit funkci mobilního průvodce po zajímavých místech se zaměřením na vybrané skupiny turistů. Tematické trasy, např. noční Praha, cesta po vyhlídkách, gastronomický zážitek nebo Praha ve filmu, se budou několikrát ročně obměňovat. Navedením turistů i mimo historické centrum ulevíme ulicím v jádru města, dopravě i obyvatelům Prahy,“ popsal záměr aplikace člen představenstva Operátora ICT Luděk Šteffel.


V současné chvíli je připraveno osm zážitkových tras. Nechybí ani vánoční tematika. Aplikace návštěvníky navede třeba i na horký punč na tradiční pražské vánoční trhy. Mohou si dokonce zvolit dvě trasy, z Pražského hradu přes Staroměstské náměstí na náměstí Republiky, nebo druhou trasou přes Staroměstské náměstí, Václavské náměstí na náměstí Míru.


Aplikace obsahuje kromě výletních tras také informace o aktuálních akcích konaných v Praze. V současné době se tak mohou zahraniční turisté dozvědět například o provozu pražského kluziště na Letné, největší ledové plochy v Praze,“ doplňuje Michal Boška, projektový manažer Operátora ICT.


Pokud se turista vydá po doporučené trase, cestou sbírá za dosažení lokality body. Mohou tak mezi sebou soutěžit například turisté z různých zemí a sledovat pořadí své země ve skóre podle nasbíraných bodů. Navštívená místa budou moci uživatelé aplikace hodnotit a zpětně také v historii svých výletů uvidí, která místa navštívili, a mohou je tak snadno doporučit svým známým.


Aplikace Prague Visitor Guide, jejíž pilotní provoz v anglickém jazyce je spuštěn pro platformu iOS a Android, nabídne návštěvníkům kromě základních turistických informací i řadu dodatečných funkcí. Bude ke stažení zdarma a bude provázána s ostatními aplikacemi, které v rámci konceptu Smart Prague poběží,“ upřesnil dále Luděk Šteffel.


Uživatelé v aplikaci dále najdou například rozsáhlý seznam památek a zajímavostí včetně informací o nich, současný kurz měny a aktuální kulturní, sportovní, společenské a další akce.


Plány do budoucna


Turistická aplikace se stane od září příštího roku součástí turistické karty Prague Visitor Pass. Tato karta poskytne turistům balíček výhod. Na kartě bude nahráno jízdné do MHD, poskytne slevy na vstupy na atraktivní kulturní místa a památky a později nabídne také virtuální prohlídky interiérů historických budov.


Kartu si turisté budou moci v předstihu před příjezdem do Prahy objednat online, dále budou mít možnost pořídit si ji v hotelích nebo v informačních stáncích a automatech na letišti a nádražích.


Městské turistické karty existují i v dalších evropských metropolích, jako je Vídeň, Londýn či Berlín, ta pražská bude od září 2018 k dispozici vedle klasické čipové a kreditní karty i v čistě elektronické podobě. V ostrém provozu, který plánujeme spustit od roku 2019, bude navíc kromě angličtiny ke stažení v dalších osmi evropských jazycích,“ vysvětluje Luděk Šteffel.


Turistická aplikace bude také součástí zastřešující pražské aplikace Moje Praha, jejíž spuštění je naplánováno na začátek příštího roku.

Attached files


Related articles

V Praze bude prvně testováno digitální měření energií v domě. Ušetří náklady na energie.

Operátor ICT

02/12/2018

Poslední dobou chce mít většina obyvatel Prahy všechny své výdaje pod kontrolou. Je nepříjemné zjistit ať už v době dovolených, nebo vánočních svátků, že jste přečerpali spotřebu vody, tepla, plynu nebo elektřiny a čeká vás čtyřciferný doplatek, na který není rodinný rozpočet připraven. Proto Operátor ICT ve spolupráci s firmou PREměření připravil projekt digitálního měření energií v pilotním domě, ve kterém budou mít jeho nájemníci spotřebu energií pod kontrolou. More information

Průvodce rokem 2018: Od virtuální Lítačky až po auta nabíjená lampami na Karlínském náměstí

Operátor ICT

02/12/2018

Virtuální Lítačka, datová platforma, nové technologie ve veřejném prostoru, energetické úspory v městských domech a budování infrastruktury pro dobíjecí stanice jsou klíčová témata Operátora ICT pro rok 2018. More information

Rychlá platba parkovného, volná parkovací místa, kam na nejbližší úřad nebo na výstavu… To vše nabídne nová aplikace Moje Praha

Operátor ICT

02/12/2018

Praha spouští první zastřešující aplikaci, kde najdete řadu praktických informací pro každodenní život v hlavním městě. Na jednom místě najdou Pražané novinky z kulturního dění v metropoli a navigační službu na nejbližší místa ve veřejném prostoru, jako jsou úřady, volná parkovací místa, dětská hřiště, lékárny nebo nemocniční zařízení. Aplikace Moje Praha slouží zároveň jako rozcestník na další užitečné pražské aplikace. More information

Dashboard

02/13/2018

Praha podporuje elektromobilitu. Začne stavět infrastrukturu pro nabíjecí stanice.

V Praze vyroste nová síť nabíjecích bodů pro elektromobily. Do roku 2019 je v plánu vystavět 59 přípojných bodů pro nabíjecí stanice, většina z nich bude rychlonabíjecích. Metropole chce být připravena na očekávaný růst zájmu o vozidla na elektrický pohon.

More information

02/12/2018

Karlínské náměstí bude prototypem moderního veřejného prostoru

Moderní a kvalitní osvětlení, možnost připojit se k internetu, dobít svůj elektromobil, ale také informace o kvalitě ovzduší, intenzitě provozu nebo klimatických podmínkách. To vše umožní nové osvětlení, které bude pilotně instalováno v prostoru Karlínského náměstí, ale také ulic Sokolovská a Křižíkova od náměstí ke stanici metra Křižíkova, kde bude vznikat takzvaná chytrá čtvrť. „Některá svítidla jsou v této oblasti již padesát let stará, a tak dojde k jejich výměně pomocí retrofitu,“ řekla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

More information

02/12/2018

Lítačka rozšiřuje své využití. Dnes byla spuštěna Lítačka do škol.

Lítačku kromě městské hromadné dopravy a půjčování knih v knihovně mohou nově využít také žáci základních nebo středních škol třeba jako vstupní kartu do budovy nebo pro objednávání školních obědů. A další novinka je již také na cestě. Od července 2018 bude pro nákup jízdenek v MHD možné využít plně digitální verzi Lítačky, takzvanou virtuální Lítačku.

More information

02/12/2018

Praha hrou: Návštěvu pražské metropole zpříjemní turistická aplikace

Nově spuštěná turistická aplikace Prague Visitor Guide seznámí návštěvníky hlavního města s nejzajímavějšími místy v metropoli a doporučí jim zábavné výletní okruhy po centru i mimo něj. Na aplikaci naváže v příštím roce další významný projekt určený návštěvníkům Prahy, a to turistická karta, která bude představovat první ucelenou službu pro turisty s řadou výhod.

More information

Synopcity

New sending

Resending of the verification email (email delivery can take up to 30 minutes)

Other email     (optional)

Enter your other email where we can send you verification of your profile. If you will not receive the email, please check also the SPAM folder or contact our technical support.