Operátor ICT

Organization/Group Member | Czech Republic

V Praze bude prvně testováno digitální měření energií v domě. Ušetří náklady na energie.

Poslední dobou chce mít většina obyvatel Prahy všechny své výdaje pod kontrolou. Je nepříjemné zjistit ať už v době dovolených, nebo vánočních svátků, že jste přečerpali spotřebu vody, tepla, plynu nebo elektřiny a čeká vás čtyřciferný doplatek, na který není rodinný rozpočet připraven. Proto Operátor ICT ve spolupráci s firmou PREměření připravil projekt digitálního měření energií v pilotním domě, ve kterém budou mít jeho nájemníci spotřebu energií pod kontrolou.

Pilotní projekt bude spuštěn v památkově chráněném Vrtbovském paláci vlastněném hlavním městem Prahou. Budova bude osazena novým digitálním měřicím systémem, který bude zajišťovat kompletní průběžný odečet všech energií, vody, tepla, plynu i elektřiny.


Cílem pilotního projektu je zjistit očekávání nájemníků a jejich reakce na detailní přehled spotřeby energií. „Detailní průběžný přehled o spotřebě energií na webovém portálu od společnosti PREměření umožní spotřebitelům využívat energii efektivněji, mohou přizpůsobit své chování, aby snížili její spotřebu. Digitální měření energií v domácnostech mohu přirovnat například ke sledování provolaných jednotek u mobilních operátorů, kde také máte své účty online pod kontrolou. Jde o moderní princip průběžného sledování vaší spotřeby,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová poté, co pilotní projekt dnes schválila Rada hlavního města Prahy.


V rámci webové aplikace budou přístupná aktuální i historicky naměřená data v grafické i číselné podobě. Veškerá data z tohoto projektu budou ukládána do datové platformy, což je projekt Operátora ICT, který bude spuštěn zkraje příštího toku a bude postupně vyhodnocovat data o provozu města.


Nájemce domu toto řešení nic nestojí a neznamená pro ně žádnou další komplikaci. Budou včas informováni a následně do aplikace zaškoleni. Věřím, že až 50 % nájemníků začne díky online kontrole spotřeby více přemýšlet nad tím, kde lze v domácnosti uspořit. Záleží pouze na obyvatelích domu, jak velké úspory ve výsledku bude projekt generovat. Mohly by se pohybovat třeba až do výše 15 >#/i###,“ doplnila Adriana Krnáčová.
Voda a teplo jsou nyní v domě podružně měřeny a následně rozúčtovávány mezi jednotlivé bytové jednotky. Novou technologií bude vybaveno také fakturační měřidlo vody, které měří celkovou dodávku vody do objektu, a měřidla elektřiny a plynu, která jsou nyní měřena distribučními měřidly a následně fakturována distributorem každé bytové jednotce. Kromě bytů se jedná i o společné prostory a režii domu.


V současné době drtivou většinou domácností používané měřicí přístroje měří pouze kumulovanou celkovou spotřebu energií, která je jednou za rok ručně odečítána. Tento způsob s sebou přináší řadu chyb a nepřesností a tím i stížnosti klientů distribučních společností. Žádné další veličiny stará měřidla neregistrují.


„Vedlejším cílem projektu je získání podkladů pro řešení stížností na rozúčtování energií ze stran nájemníků,“ uvedl projektový manažer Operátora ICT Jiří Peterka. Zatím ovšem údaje pořízené v rámci projektu nebudou sloužit pro fakturační data ve vztahu k zákazníkovi. Platit se bude dále podle ročních ručních odečtů, ale ty by zákazníky už neměly překvapit. Operátor ICT věří, že po pilotním projektu bude o nový systém měření zájem ze strany vlastníků budov, nájemců městských budov nebo správců domů.


Služba bude poskytována od dubna příštího roku a pilotní období bude trvat 13 měsíců. Po uplynutí pilotního režimu bude vyhodnoceno, zda se efektivní technologie rozšíří i na další historické domy v Praze. Cena projektu se pohybuje ve výši 1,2 milionu Kč bez DPH.


Evropská unie předpokládá, že vizualizace spotřeby energií podpoří aktivní účast spotřebitelů na trhu s dodávkami energií a pomůže zákazníkům lépe rozhodovat o své spotřebě a tím přispět k dosahování úspor energií a snižování uhlíkové stopy. Na podobných projektech pracuje většina evropských i světových energetických firem a jejich cílem je ověřovat, jakým směrem se energetika bude vyvíjet. Česká republika se tak přidává k regionům v západní Evropě a USA, kde takovéto testování probíhá. Tento projekt plně podporuje Prahou podepsanou chartu Green Digital Charter (www.greendigitalcharter.eu) o zavádění ICT technologií v rámci energetického hospodaření na podporu změny klimatu. Attached files


Related articles

Průvodce rokem 2018: Od virtuální Lítačky až po auta nabíjená lampami na Karlínském náměstí

Operátor ICT

02/12/2018

Virtuální Lítačka, datová platforma, nové technologie ve veřejném prostoru, energetické úspory v městských domech a budování infrastruktury pro dobíjecí stanice jsou klíčová témata Operátora ICT pro rok 2018. More information

Rychlá platba parkovného, volná parkovací místa, kam na nejbližší úřad nebo na výstavu… To vše nabídne nová aplikace Moje Praha

Operátor ICT

02/12/2018

Praha spouští první zastřešující aplikaci, kde najdete řadu praktických informací pro každodenní život v hlavním městě. Na jednom místě najdou Pražané novinky z kulturního dění v metropoli a navigační službu na nejbližší místa ve veřejném prostoru, jako jsou úřady, volná parkovací místa, dětská hřiště, lékárny nebo nemocniční zařízení. Aplikace Moje Praha slouží zároveň jako rozcestník na další užitečné pražské aplikace. More information

Dashboard

02/13/2018

Praha podporuje elektromobilitu. Začne stavět infrastrukturu pro nabíjecí stanice.

V Praze vyroste nová síť nabíjecích bodů pro elektromobily. Do roku 2019 je v plánu vystavět 59 přípojných bodů pro nabíjecí stanice, většina z nich bude rychlonabíjecích. Metropole chce být připravena na očekávaný růst zájmu o vozidla na elektrický pohon.

More information

02/12/2018

Karlínské náměstí bude prototypem moderního veřejného prostoru

Moderní a kvalitní osvětlení, možnost připojit se k internetu, dobít svůj elektromobil, ale také informace o kvalitě ovzduší, intenzitě provozu nebo klimatických podmínkách. To vše umožní nové osvětlení, které bude pilotně instalováno v prostoru Karlínského náměstí, ale také ulic Sokolovská a Křižíkova od náměstí ke stanici metra Křižíkova, kde bude vznikat takzvaná chytrá čtvrť. „Některá svítidla jsou v této oblasti již padesát let stará, a tak dojde k jejich výměně pomocí retrofitu,“ řekla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

More information

02/12/2018

Lítačka rozšiřuje své využití. Dnes byla spuštěna Lítačka do škol.

Lítačku kromě městské hromadné dopravy a půjčování knih v knihovně mohou nově využít také žáci základních nebo středních škol třeba jako vstupní kartu do budovy nebo pro objednávání školních obědů. A další novinka je již také na cestě. Od července 2018 bude pro nákup jízdenek v MHD možné využít plně digitální verzi Lítačky, takzvanou virtuální Lítačku.

More information

02/12/2018

Praha hrou: Návštěvu pražské metropole zpříjemní turistická aplikace

Nově spuštěná turistická aplikace Prague Visitor Guide seznámí návštěvníky hlavního města s nejzajímavějšími místy v metropoli a doporučí jim zábavné výletní okruhy po centru i mimo něj. Na aplikaci naváže v příštím roce další významný projekt určený návštěvníkům Prahy, a to turistická karta, která bude představovat první ucelenou službu pro turisty s řadou výhod.

More information

Synopcity

New sending

Resending of the verification email (email delivery can take up to 30 minutes)

Other email     (optional)

Enter your other email where we can send you verification of your profile. If you will not receive the email, please check also the SPAM folder or contact our technical support.